__Jsem-li objevena přes 3. deklinaci, ráda bych byla zpravena o tom, že jsem byla objevena... ;)

Setkání

17. prosince 2016 v 23:15 | Avis |  Žiju
Lavička postavená mimo čas a prostor a běžné perspektivy.

Měla jsem zrovna jednu z těch propustek, které dostáváme nádavkem na místech, kde nás nikdo nezná - tu propustku, že můžeme být kýmkoli, a obzvláště dobře pak sami sebou, a to intimněji; o samotě a v klidu, aniž bychom zakopávali o jakýkoli dřívější dojem okolí z naší identity.

A to je velké zproštění.

A tak jsem odlehčená v přítomném okamžiku jako v tom nejkrásnějším vězení.

Čeká mě v něm návštěva: Mohamed ze Senegalu při cestě z práce vidí na lavičce ženu, která se mu líbí (budiž), a tak ji osloví - jeho angličtina je poctivě šlehnutá francouzštinou - a rozhovor je na světě. Poznání kyne utěšivě, ale vy jste právě díky nezvyklým okolnostem schopni se sami zeptat, co je to poznání, a pak si odpovědět, že je to fikce - stejně jako to poznávané.

A tak si vychutnáváte, jakým (ne záměrně, ale prostě nutně) vyfabulovaným objektem se stáváte. Musí to být o to víc, že mezi našima očima je rozdíl prohloubený pocházením odjinud - z jiného kulturního okruhu.
Avšak není to tak černobílé jako naše kůže (ale ta je, abych byla přesná, černo-bílá). Poznáváme se, jen se nepoznáme. Je to spíš o skepticismu než o agnosticismu, cítím, jak jsou naše interpretace částečně pravé a pravdivé, jen silně ovlivněné a posunuté tím, z čeho jsme sami vyrostli. Je to zároveň o to zvláštnější - nastavuje to velmi poutavá zrcadla.


Všimnu si, že mě Mohamed považuje za ne zrovna dvakrát bystrou (nejspíš kvůli mému váhavému porozumění jeho angličtině) a kromě toho, že mě těší si roli hezké a velmi prosté ženy vyzkoušet, je zajímavé, jak málo to pro něj znamená. Pro mě je inteligence důležitá, asi ještě víc, než si připouštím. Ne tak pro Mohameda. Když se dostaneme ke vzdělání (a je to téma, na kterém záleží mně) Mohamed vysvětluje, že ženy v Senegalu nechodí do školy a že by neměly pracovat, že to je úkol muže, ženy se starají o děti, kterých je dobré mít hodně - rodina je důležitá, rodina je základ.

Zpětně zjišťuji, že senegalská žena má průměrně něco málo pod pět dětí (jedno senegalské přísloví praví, že bez dětí jsi nahý) a že vzdělání je v Senegalu upozaděné mnohem komplexněji. Slovo budoucnost se tu špatně skloňuje, protože v Senegalu prostě není práce - to je zase téma, které do diskuze přináší Mohamed.

Je mi trochu směšně a stydno. Třeba za naše rozdílné angličtiny, které studujeme zcela jiným způsobem, aniž bychom si za tu rozdílnost mohli. Je dokonce (statisticky) padesátiprocentní šance, že Mohamed neumí číst ani psát - a cizí jazyky se učí odposlechem.

A jsme na lavičce postavené mimo čas a prostor a běžné perspektivy a snad proto je to sdílení se snadné. Objemy svých životů tu s sebou téměř nemáme, sedíme tu jen s propustkami z běžných kontextů a obdivuhodně se nelišíme, protože jsme se zúžili na jádro, které je většinou stejné.

Je mi to příjemné a lenošně pohodlné, což mě trochu zneklidňuje, ale chápu se. Jsem nepoznaná, tím pádem i nezranitelná, a můžu si uvnitř být a přemýšlet, aniž bych to dávala všanc a ještě tím pochroumala harmonii okamžiku. Protože by to bylo moc hlasité - kdybych sem vytáhla cokoli dalšího, cokoli víc ze sebe a vůbec z toho pohledu, jakým se je zvyklá dívat kolem sebe Evropa. Moc hlasité a bojím se, že mimoděk snad i vulgární.

A to raději fikci. Raději hezkou mladou ženu, decentně hloupou, v tu chvíli už mlčící a jen ve tmě ticha se nepozorovaně zaobírající tím přesahujícím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Berry Berry | Web | 29. prosince 2016 v 10:55 | Reagovat

Jejda, to je.. něco... K tomu se snad ještě vrátím časem.

2 MaikelS MaikelS | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:19 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama