__Jsem-li objevena přes 3. deklinaci, ráda bych byla zpravena o tom, že jsem byla objevena... ;)

Bezpečí

7. listopadu 2015 v 23:17 | Avis |  Žiju
Můj příspěvek do projektu MF Dnes "Studenti čtou a píší noviny" na téma "Bezpečí doma, na ulici i na síti".
Naše škola se projektu účastní už druhým rokem, přičemž minulý rok byl jeden můj příspěvek otištěn. Letos jsem si dělala srandu*, že jestli mě znovu otisknou, tak se budu už vážně muset zamyslet, co to znamená. Jestli pochvalu pro mou tvorbu nebo naopak políček, že není nic moc - vzhledem k nevalné úrovni dalších zaslaných příspěvků, které jsem měla možnost číst.
I jinak mám ale v souvislosti se svou tvorbou o čem přemýšlet...

Bezpečí už dávno není tím, čím bývalo. Tento obrat, ač bývá obvykle zoufalou floskulí, se zde vymaňuje z role fráze a nabývá charakteru těžko zpochybnitelné skutečnosti. Jak totiž prozrazuje etymologický slovník, za bezpečné bylo původně označováno to, kvůli čemu si člověk nemusel dělat žádné starosti. Mluvíme-li však dnes o bezpečí, nejde nám přece ani tak o absenci rizik, jako o schopnost obrany proti nim.
Nejedná se o marginální detail. Je rozdíl mezi tím, že vás nic neohrožuje, a tím, že jste schopni se případnému ohrožení ubránit, ač v obou případech jste v bezpečí a obě situace mohou navenek vypadat stejně.
To, že se v současné době přikláníme více k otázce obranyschopnosti, je očividné. Vůbec nejzřetelnější je situace na síti - k (pocitu) bezpečí nám nestačí to, že se vyhýbáme pochybným stránkám a nevíme o zneužití našich dat. Velkou pozornost věnujeme antivirovým programům, zveřejňovaní našich údajů a jejich ochraně.
Tento příklon je vynucený tím, že rizika považujeme za běžnou a trpěnou (ne snad ne akceptovanou) součást prostoru, ať už fyzického nebo virtuálního. Z toho plynoucí stálý strach nás vede ke stálé, aktivní péči o vlastní bezpečí. Vše nově podstatně ztěžuje fakt, že hrozby přicházejí ze všech strach a v podobách, které neznáme, což zhoršuje naše pozice.
Nešťastné ale je, že to v mnohých z nás vzbuzuje dojem, že vše, co je námi nepoznané, je hrozbou. Jak poodhalily mnohé reakce na uprchlickou krizi, někteří z nás dokonce tento dojem povýšili na neochvějný předpoklad.
To, míním, není příkladné. Ale vrací nás to alespoň k tomu, že bezpečí opravdu není, co bývalo. Nedošlo jen k odchylce od etymologického významu. V současné době, ať už přívlastkem "současná" odkazujeme k migrační krizi nebo ke globalizaci nebo k dalšímu jevu, zacházíme s bezpečím jinak. Mluvíme o něm jinak a mluvíme o něm v nových souvislostech. A především s ním - nebo snad raději na něm - stále pracujeme.
A tak bez ohledu na to, co se pod pojmem bezpečí skrývá, se nám to rozhodně nedává - jak by stavba slova mylně napovídala - bez péče.

* Jestli jste nad tím někdy přemýšleli, tak ano, slovo sranda vzniklo opravdu ze slova srát (analogií se slovem švanda)!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Berry Berry | Web | 8. listopadu 2015 v 17:28 | Reagovat

Pochybuju, že patříš mezi paskvily - ti neznají význam slova marginální.
Máš pravdu. Vždyť už jen zámky na dveřích a trezory - dřív lidi schovávali věci za vyklenutý obraz.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama