__Jsem-li objevena přes 3. deklinaci, ráda bych byla zpravena o tom, že jsem byla objevena... ;)

Bolavost nostalgie

15. února 2013 v 21:29 | Avis |  Žiju
Vyzdvihování cesty jen proto, že bláto, do kterého jste se při kráčení po ní bořili, už zaschlo. Jako byste se snad mohli vrátit a jít po té cestě znova. Bez obtíží, bez problémů. Snad jako by ta cesta byla dokonalá právě tím, že už je minulostí.
Začínám si idealizovat minulost. Asi mě znervózňuje rozmanitost a košatost možností, které všichni máme a které formulují současnost, které ovlivňují běžící okamžik i všechny následující. Přitom tu neuniformitu mám ráda. Hle, záminka k osobní rozepři.
Minulost je fascinující tím, že je neměnná. Nelze nic opravit, žádnou větu napsat jinak, žádné slovo vyškrtnout. Minulost, pokud chce, může zjistit, jaká je. Stačí sečíst stopy v blátě, které už zaschlo. Stačí spočítat letokruhy vrásek, číst z vrstev prachu. Minulost jen pokrčí rameny a uvědomí si, že přesně taková je. A tečka. Žádné přemazávání. Žádné ztrácení vlastní identity jen kvůli (cizím) ideálům.

"Jsem svobodou zavřenou v prázdné láhvi od okurek, alkoholem bez ethanolu, vesmírem bez galaxií.
Chci to udělat.
Jenomže nemám tělo. Nemám dech, který bych mohla zastavit, ruku, kterou bych mohla odjistit zbraň, krk, kolem kterého bych si uvázala provaz. Už ale nedokážu čekat na den, kdy začneš zapomínat, že jsi mě, myšlenku, měl."

Současnost bolí. Nezáleží na tom, jak moc jste s ní smíření a nakolik vám vyhovuje, stejně je plná nejistoty, mračen a nezodpovězených otázek.
A ještě víc bolí taková minulost, na které bláto zatím nezaschlo. Stát nad vlastním marným úsilým, mazat si neúspěch na tváře a slzy (zklamání) si kapat do očí, aby víc zářily. Už jen z vět, které jsem napsala dřív - nedávno, je mi poněkud nevolno. Proč mě má nedávná já mrzí víc než to současné?

Mám takový hloupý pocit z toho, že pořád věřím v morální hodnoty nebo v pravidla a že stále odmítám věřit v lidi s pokrouceným cítěním, v utrpení a bolest a v to, že každému z nás nevadí bolest a utrpení přivádět.
Asi od každého očekávám dokonalost, sakra. A v každém ji taky vidím. Jenomže někteří berou to, co je dělá dokonalými, a zbaví se toho jen proto, aby se víc podobali vyretušovaným představám dnešní společnosti. Někteří podlehnou iluzi, že žijeme na filmových plátnech.
Kterou tvář z mnoha mám považovat za původní? A záleží vůbec na té původní, když je překrývána dalšími?

Asi od každého očekávám dokonalost. Jen u sebe nedokážu najít ani jednu věc, na které by se dala dokonalost vystavět, ani jednu věc, která by se za dokonalou dala považovat.

"Beru ten jediný nůž, který mám, a nořím ho dál a dál, hlouběji a hlouběji. Blíž ke konci, který je cílem. Pyrrhovo vítězství, sarkasticky si uvědomím a uchopím rukojeť ještě pevněji.
Já neumírám. Jen ztrácím sebe sama a stávám se beztvarou, neosobní, univerzální."
A pak poznávám, že i já podléhám iluzi, že žijeme na filmových plátnech. A při pokusu odmítnout "nutnost" přikrýt svou tvář dalšími ji raději nikomu neukazuju. Což je ještě horší, že?

"Myšlenky mají velmi nízký práh bolesti. A trpí bezmezně."
Možná si minulost neidealizuju. Možná jenom chápu, že to, co už stejně nelze změnit, je do jisté míry jedno.

Avis
(ve dnech, kdy všichni odpadávají jako přezrálé štvestky ze stromů, jen já jsem pořád zdravá, ve dnech, kdy si uvědomuju, že samota je nejjednoduší formou nutného šílenství a zároveň je tak zábavná, a ve dnech, kdy se krystalizační soustavy stávají jedním z mých největších bodů programu)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Berry Berry | Web | 21. února 2013 v 19:45 | Reagovat

Také jsem naivní a věřím ve stejné lidi, ve které ty. A nechci se ani z toho uzdravit, to by byl svět k zbláznění... Minulost je strašná, vidíme jen chyby a co bychom udělali jinak. Ale možná, možná kdybychom ty věci udělali jinak, nedošli bychom k těm pěkným věcem, které nás na (v naších očích špatné) cestě potkaly jinak. Je to složitý sled událostí, ten obyčejný život.

2 Ala Ala | Web | 2. října 2014 v 16:28 | Reagovat

Super, blog. Jdu ještě něco počíst....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama