__Jsem-li objevena přes 3. deklinaci, ráda bych byla zpravena o tom, že jsem byla objevena... ;)

(Hledání) štěstí

18. prosince 2012 v 22:19 | Avis |  Žiju
Princ políbí Šípkovou Růženku, která se probudí, zamiluje se bezmezně do svého rytířského zachránce, koná se svatba a veselí se Růženka i princ, celý zámek, celý kraj. A jejich štěstí trvá dvě minuty , přesně do chvíle, než doběhnou závěrečné titulky.
A holčičky chtějí být princeznami a chlapečci touží stát se rytíři, aby byli také šťastní a veselil se s nimi celý svět. Jenže mnohem déle než dvě minuty. Nejlíp napořád.

Jenže štěstí, ať už si to uvědomujeme nebo ne, je zbožím s krátkou dobou trvanlivosti. Narazí na Tebe - jak se říká: "Když je štěstí unavené, narazí i na vola." Ale byl bys mnohem větším volem, kdybys byl uvěřil, že u Tebe může vydržet, že u Tebe vydrží.

Nabývám dojmu, že štěstí není ani hodnotou, ani smyslem nebo cestou, nabývám dojmu, že dokonce není ani závěrečným vyzněním. Že není ničím, že možná vůbec není.
Že je jen ideálem, k němuž se nelze přiblížit, ale přesto se o to pořád snažíme. Tím pádem se potom štěstí stává prostředkem. K pokračování v cestě, k obnovení víry, ke krátkému zvednutí tepu. A je jen slovem, které znovu a znovu převalujeme na jazyku, jen slovem, za nějž jsme skryli význam, který jsme už sami zapomněli.

Naprosto hloupé se ukázalo hledat štěstí v tom, co nemáme, co bychom mohli mít, popřípadě v tom, co mají ostatní. Je to jako ptát se sami sebe, koho máme rádi, a pak tu odpověď hledat v srdci někoho jiného. Jako chtít zjistit svou finanční situaci a dívat se do cizí peněženky. Jako být nemocný a prášky dávat někomu jinému a přesto doufat, že vás to vyléčí.

Logicky by se nabízelo hledat štěstí v tom, co máme. Vím, že ho takhle nalézt můžu, pokud nebudu nevelkoryse chamtivá, opovrhující dvojmístnými čísly jen proto, že existují čísla vícemístná, pokud nebudu zavrhovat komáry jen proto, že existují velbloudi.
Protože vím, že se dokážu radovat z pěkných rán, z chutě vody s citrónem, z povrchu nalakovaného dřeva. Z bělosti sněhu a černoty soumraků. Už jen pozastavit se, na čerstvém vzduchu se pořádně nadechnout, uvědomit si, že ani ten tak zautomatizovaný děj, jako je dýchání, není samozřejmým. Že i on je malým zázrakem. Důvodem ke štěstí.
Uvědomme si, že, ač si to za žádnou cenu nechceme připustit, jsme stále zvířata. A tím, že si říkáme lidé, jsme nepovýšili, nestali jsme se polobohy. Nevytvořila se pro nás nějaká vrstva vyšších hodnot. Nevznikla pro nás nová, vyšší sféra štěstí.

Takže pokud vůbec nějakou sféru štěstí chceme najít, nehledejme v nebesích, hledejme při zemi. A až na těch štěstích, jež najdeme v přízemí, stavme větší štěstí v dalších patrech. Nezapomínejme ale na to, že čím vyšší stavba, tím hůř ona stavba dopadne po zemětřesení. A protože štěstí rozhodně není trvalé, můžeme si být jisti, že takové zemětřesení přijde. Ale neznamená to, že bychom kvůli tomu neměli stavět. Jen bychom si měli být vědomi, že štěstí může kdykoli a jakkoli skončit. Že štěstí jednou taky skutečně skončí. A že, až přijdete o štěstí, které jste nacházeli v láskách, přátelství nebo v úspěších, vám stále zůstanou ta jednoduchá štěstí.

A jednoduchá neznamená povrchní. Stále se Vám bude líbit vůně právě uvařeného čaje, stále se budete rádi dívat na jemné reliéfy krajin, na kontrasty, na výrazy ve tvářích ostatních lidí, pořád budete stejně ujíždět na praskání zmrzlých kaluží, na vůni čerstvého pečiva, na srážení se vašeho dechu v mrazech.

Mám pocit, že při nekončící honbě za štěstím se chováme jako zlatokopové, kteří sice ví, jak používat rýžovací pánev, ale kteří nevědí a ani nepřemýšlí o tom, co vlastně chtějí rýžovat.
Protože to zkrátka tak často vypadá, že se honíme za něčím úplně jiným.

Avis.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ► Samolepky na zeď pro tvůj krásný domov ► ► Samolepky na zeď pro tvůj krásný domov ► | Web | 18. prosince 2012 v 22:31 | Reagovat

zajimave

2 Berry Berry | Web | 20. prosince 2012 v 15:08 | Reagovat

To je velmi pozitivní článek, jsem na správném blogu? Donutil mě se nad sebou velmi zamyslet... Moc pěkně zpracované, nemám k tomu co dodat.

3 Avis Avis | Web | 27. prosince 2012 v 15:27 | Reagovat

[1]:  Odceňuji aspoň částečné krytí reklamy.. ;)
[2]:  Kupodivu ano. :) Není to sice vrchol optimistických myšlenek, ale uznávám, překonávám se. :)
  Děkuji za návštěvu i komentáře. :)))

4 Dráčik Dráčik | Web | 31. prosince 2012 v 14:21 | Reagovat

Dlho som nečítala taký dobrý článok, naozaj to prinúti človeka sa zamyslieť nad hodnotami života. Dlho som premýšľala nad tým, čo je šťastie a že ma obchádza, ale pravda že musíme hľadať dobré v tom čo máme a byť za to radi. I keď v dnešnej dobe som rada za to že ma neokradli v obchode :D.

5 Berry Berry | Web | 2. ledna 2013 v 10:00 | Reagovat

[3]: Však k vrcholu je dlouhá cesta ;-) Někde se začít musí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama