__Jsem-li objevena přes 3. deklinaci, ráda bych byla zpravena o tom, že jsem byla objevena... ;)

Líčení (roční období)

25. května 2010 v 10:13 | Avis |  Žiju
(Aktualizace, nebo spíš naprostá přeměna: Září 2012)
Dřív tu visel (mnou vysetý) článěk o angíně, který nechtěně způsobil, že sem přišla hromada zrovna tou nemocí sužovaných chudáků, aby zjistili, jak se angíny zbavit, jak ji rozchodit, popřípadě aby našli pár osvědčených babských rad. Ty tady ale rozhodně najít nemohli a protože mě už nebavilo dívat se, jak ve statistikách vytvářejí angínou nemocní velkou skupinu mých návštěvníků, rozhodla jsem se, že sem raději hodím... vlastní pokusy o slohová líčení.

Počítám s tím, že pravděpodobně chcete líčení (s)prostě ukrást a vylepšit si s ním své známky z českého jazyka... Toleruji to, navíc mě svým způsobem zvráceně těší, že půjdete na trh s mojí kůží, jen bych byla nerada, kdybyste šli prodávat kůži na trh, kde už prodávána byla. :D Takže pokud chodíte na gympl, kde papír na utření rukou na WC není už v devět, kde se do klece nesmí a vaše profesorka je levačka, neriskujte svůj (a můj) život (a Léto si napište sami)! :D

Líčení:

Léto

Nejlépe se budou tyto řádky číst a chápat, až se rok přehoupne do své druhé poloviny, paprsky vykouzlí neúnosná vedra, kukuřice bude dozrávat a ještěrky vylezou z pod kamenů, aby z té atmosféry nasály něco i ony...
Léto je výbuch. Exploze, kterou nedokážeš popsat, protože jsi sám její součástí. Chvíle činů, období s největší koncentrací žití. Nezáleží na tom, že za pár týdnů přijde podzim a navrhne světu usedlejší koncept způsobu existence, teď je léto, vítr čechrá rozpálenou zem, z koupališť se ozývá nadšený křik a léto podává další a další adrenalin, aby zbyla energie na zesládnutí jablek v sadu, hlasité zurčení potoků a potůčků a na úsměv, než půjdeš spát.
Léto je. A to stačí. Na prodloužení dnů a oddálení nocí, na radostný ptačí zpěv. Na symfonii napsanou střípky výbuchu. Létu nedokážeš zavřít dveře, podat zklidňující prášky nebo před ním uprchnout. Léto je tu pro Tebe, tak neváhej a užívej si toho, co na jaře nebylo dostupné a na podzim bude už jen ve vzpomínkách.
Protože vlčí máky kvetou teď.

Líčení:

Podzim

Podzim. Jako zvolnění po dlouhém sprintu, kterým nám bylo léto, jako šednutí vlasů před smrtí, kterou nám bude zima, jako opak jara, jako epizoda, kterou nelze přeskočit.
Další a další sychravá rána, rána, která přicházejí stále později a později, jako by se jim nechtělo pohltit spící města, probouzet jejich snící obyvatele a vyhánět je do ulic. A když konečně přicházejí, lidé zachumlaní do stále tlustší vrstvy oblečení, ztrácejí se v mlze, kličkují mezi kalužemi a schovávají se pod deštníky, ještě rozespalí.
A přesto máme podzim rádi. Přes neustávající dešťovou clonu, přes večery, které končí dřív, než začínají, přes špatnou náladu, kterou může podzim probouzet. Náladu, kdy si člověk připadá jako strom, orvávaný podzimním větrem o listí, o hřejivé dny, o rozkvétající záhony a zpívající ptáky.
A přesto máme podzim rádi. Pro ty hromady listí ze stromů orvaných a utopených v tisíci odstínů teplých barev, pro sladká jablka, pro melodii hranou kapkami deště na střechy našich domovů.
Pro to, co se vznáší ve vzduchu, to, co probouzí náladu vzpomínat. Pro ten druh "královského smutku", který nám podzim servíruje na zlatém podnose.

Líčení:

Zima

Ne tak krásná jako na Ladových obrázcích, ne tak sněhová jako v pohádce o Mrazíkovi, ne tak málo zimoucí jako v Anglii, taková je česká zima. Tichá a rozvážná, klidná a mírná.
Příroda spí, oddávajíc se chladným snům. Větve stromů obalují se sněhem, rybníky zamrzají, pole a louky ztrácejí se pod vrstvou sněhu, noční mrazy dělají život obtížnějším. Vlaštovky vědí, proč na zimu odlétat.
Dny jsou krátké, vstává se těžko do neprobuzených rán a hned, jak vykročíš ze dveří, udeří na Tebe mráz, vzduch je suchý, dráždí Tvé plíce a při vydechnutí sráží se do páry, zatímco Ti suchý sních křupe pod nohama a Ty kráčíš tichými ulicemi.
Děti radostně cumlají rampouchy, staví sněhuláky a sní o tom, co jim nadělí Ježíšek. Vánoční výzdoba pohltí naše domovy i celá města. Na náměstích kádě s kapry, betlémy, horký grog a melodie koled. Lidé podléhají atmosféře a stávají se přátelštějšími, hodnějšími, myslí na své známé a blízké, vstupují do obchodů a vybírají důkazy lásky, aby pak o Štědrém snu mohli společně usednout ke stolům a poskytnout si tak důkaz největší.
Jenže zdejší zima je příliš krásná a slabá, než aby mohla nepřekážet našemu způsobu života. Bělavý sních promění se v šedé břečky pod našimi kroky a koly našich aut, dny s teploměrem ukazujícím teploty nad nulou nutí sních roztávat a mrazivé noci mění sních v led. Křupavé štěstí promění se v nebezpečné zlo, v časovanou bombu. Silnice kropíme solí, modleje se, aby zima už skončila. Vždyť už jsme si ji užili dost.
A ona přeci odchází. Vždyť ta skutečná zima, zima s vánicemi a chumelenicemi, zima půvabná a důstojná, vždyť ta už je dávno pryč.

Líčení:

Jaro

Jaro. Něžné, skvostné a půvabné. Vyzdvihávající krásu přírody, která se probouzí, vkládající čistotu do bělostných sněženek, sílů do rozkvétajících stromů a neprůraznost do slabých jarních dešťů.
S úsměvem budící snící zvířata, která radostně šílí, radují se z oteplujích se dnů, z vlastní blízkosti, hledají si protějšky, laškují a milují se navzájem. Slabé sluneční paprsky a rosa líně povalující se všude vítá nové dny. Obloha svěže modrá, k obzoru pokrytá slabou poduškou bílých mraků je skvělým kontrastem k zeleným lukám a polím pokrytým zlatavou řepkou nebo obilím. A vzduch je svěží, voní pylem a nutí se radovat z bílých okvětních lístků jabloní a z růžových korun třešní pohupujících se do rytmu větru, ze zpívání ptáků, z roztomilých mláďat.
A z vlastní lásky ke světu a k lidem, které milujeme.

Ano, vím, že se všude opakují ptáci, spánek, snění a radost a že jsou všechny na stejné brďo. Ale co se dá dělat; nejsem spisovatel.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Berry Berry | Web | 25. května 2010 v 11:51 | Reagovat

Třeba bezmoc, které se sama směješ. To je mi tě líto. Nerada dopisuju písemky dodatečně. Někteří to dávají v hodině a to je dost nepříjemné. Ruší tě hluk spolužáků, zameškáš další látku... Brzy se uzdrav. K moři tě snad pustí. A na nějakou povídku se těším ;-). Ale nasnídej se nebo tě ta hlava opravdu chytne...
Re: Díky za pochvaly popisů a myšlenku šphování ;-). Nějak se mi v té chvíli zalíbila :-). Každý člověk je originální a tím je zvláštní. Díky za rozbor ankety. A v této bys dala co? Kdo jsi?

2 urtica urtica | Web | 25. května 2010 v 13:19 | Reagovat

Pěkný blog

3 Great Mhery Great Mhery | Web | 25. května 2010 v 16:21 | Reagovat

Tak teď bych chybět nechtěla. To je mi tě líto. Dopisovat testy z testového období... Nic moc. Buď během hodiny - takže doháníš učivo a nebo po vyučování. To je obojí... Blbé. Tak, doufej že to všechno dobře dopadne a dostaneš se za hranice. Já totiž nejspíš ne ;-)

4 Pomozme dětem Pomozme dětem | E-mail | Web | 25. května 2010 v 17:41 | Reagovat

Na našem webu www.pomozmedetem.blog.cz
je možnost ptát se bývalé drogově závislé slečny. Naše stránky kromě drog řeší dále šikanu, zneužívání, týrání, a podobně.

5 Vendy Vendy | Web | 25. května 2010 v 22:13 | Reagovat

Dobré hlášky - aby mi nechytla hlava, tento termín se mi líbí.A s tím krkem... to má teď dost lidí, někdo s horečkou, někdo jenom chraptí a nemůže mluvit.

6 vigeant vigeant | Web | 7. června 2016 v 18:21 | Reagovat

rychlé půjčky na směnku :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama