__Jsem-li objevena přes 3. deklinaci, ráda bych byla zpravena o tom, že jsem byla objevena... ;)

Dnešní literatura a mýtus

29. března 2010 v 17:13 | Avis |  Žiju
(pokus o reflexi na článek zabývající se touto problematikou, úkol do školy, listopad 2013)

Symbolickým příběhem zachycujícím prvotní a zároveň cyklickou zkušenost lidstva, vždy platným vzorcem, odpovědí bez otázky a věčným archetypem, tím vším je mýtus.
Vymyká se mírám pouhopouhého literárního žánru. Přesahuje ho tiše a galantně. Abychom si nevšimli, jak, aniž by se dal poznat, ovlivňuje část každého příběhu, příběh celý i jejich sérii. Jak, jsa loutkářem, tahá za nitky, zatímco nechává snít své herce, že to jsou snad oni, kdo vytváří promluvy. Že jsou jedineční, neopakovatelní, sví.
Že tu nebyli už tisíckrát před sebou samými. A že se ani po smrti tisíckrát opět nezrodí.
Nelze se hněvat a nelze se zlobit, nechtějme ustřihnout Ikarovi křídla ještě před vzlétnutím, neodmítejme polibky Múzy a nepřejme si vymazat Kaina ze stránek Bible. I bez Ikara by lidé přeceňovali své schopnosti, i bez Múz by každý umělec hledal vytrvale pramen inspirace, i bez Kaina by každý bratrovrah byl vyčleněn z celku, vyvržen a osamocen.
Mýtus nevytváří proudy a síly, které nás ovlivňují, definují a předurčují. Pouze je uchopuje a pokládá do slov. Je výkladem, pomocí něhož můžeme pochopit mnoho o "teď a tady" a též mnohá "proč".
A čím jiným je literatura než odrazem reality, tázáním se a odpovídáním? Je pro ni mýtus aparát nepostradatelný jako oči pro batole a vzorce pro vědce? Nebo snad spolu rovnou splývají v jedno? Není každé literární dílo přepisem, překladem mýtu do současného jazyka?
Odpověď se nenabízí sama, bylo by třeba hledat ji. Ale má nejspíš sama důvod, proč se nedává poznat - není důležitá a směrodatná. Mýtus se nesnaží literaturu pokořit a podrobit si ji vetknutím svého podpisu na její přebal.
Pouze se v ní zračí. Musí. Dnes stejně jako před stovkami let. Plynutí je cyklické, předznačené. Nemáme se cítit uvězněni a bát se, máme probudit svou úctu a uvědomit si svázanost se společností a s prostorem okolo sebe.
Mýtus nás vychovává, ukazuje možné cesty i jejich úskalí. Je mu jedno skrze co. Pokud mu jde o načrtnutí konfliktu dobra a zla, poslouží David s Goliášem nebo Théseus s Minotaurem stejně jako princ s obludným sedmihlavým drakem.

Hlavně, když dnešní čtenáři stejně jako čtenáři dávní pochopí poselství, které nese na svých nesmrtelných křídlech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama